Jak dbać o wzrok w dobie cyfrowej? Praktyczne wskazówki dla każdego

03/07/2024

Jak dbać o wzrok w dobie cyfrowej? Praktyczne wskazówki dla każdego

Korzystanie z technologii jest nieodłączną częścią naszego życia. W pracy, w szkole, w wolnym czasie nagminnie używamy komputerów, smartfonów czy tabletów. Jednak częste i długotrwałe korzystanie z tych urządzeń może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, w tym również na zdrowie oczu.

Spis treści:

Sprawdź, dlaczego wzrok pogarsza się w wyniku korzystania z ekranów oraz jak dbać o oczy, pracując przy komputerze i korzystając z telefonu.

Wpływ ekranów na zdrowie oczu

Długotrwałe patrzenie na ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów może prowadzić do zmęczenia oczu oraz zwiększonego wysiłku akomodacyjnego. Stałe skupianie wzroku na bliskich odległościach powoduje nadmierne obciążenie mięśni oka. To z kolei prowadzi do dyskomfortu. Jednym z najczęstszych skutków długotrwałego korzystania z ekranów jest uczucie zmęczenia oczu oraz suchość. To objawy zespołu suchego oka. Zespół suchego oka jest spowodowany zmniejszoną produkcją łez i szybszym ich odparowywaniem. Jest to nie tylko uciążliwe, ale także może prowadzić do pogorszenia jakości widzenia.

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany wiąże się między innymi z uszkodzeniem komórek siatkówki oka.

Zastanów się nad tym, jak często korzystasz z ekranów i zdaj sobie sprawę z negatywnych konsekwencji nadmiernego obciążania wzroku. Następnie sprawdź, jak dbać o narząd wzroku pomimo konieczności korzystania z elektroniki.

Jak dbać o wzrok? Praktyczne wskazówki

Istnieje kilka odpowiedzi na pytanie, jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze albo korzystaniu z innego ekranu. Warto jednak metody te połączyć, aby zatroszczyć się o swoje oczy kompleksowo.

Rób regularne przerwy od ekranów

Co dwadzieścia minut na dwadzieścia sekund oderwij wzrok od ekranu i skieruj go na odległy punkt, czyli oddalony o około 6 metrów. Ta prosta technika pomaga złagodzić zmęczenie oczu.

Ergonomia pracy przy komputerze

Upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze oświetlone, monitor znajduje się na wysokości oczu, a odległość od ekranu wynosi około 50-70 cm. Dodatkowo monitor powinien być lekko nachylony w dół, aby zmniejszyć napięcie mięśni szyi i oczu.

Odpowiednia dieta

Niektórych naszych czytelników może zdziwić, że w odpowiedzi na pytanie, jak dbać o oczy przed komputerem, znajduje się informacja o diecie. Tymczasem zrównoważona dieta bogata w składniki korzystne dla zdrowia oczu, czyli w witaminy A, C, E oraz luteinę i zeaksantynę, wpływa na stan zdrowia oczu. Warzywa liściaste, marchewka, pomarańcze, orzechy, a także ryby bogate w kwasy omega-3 odgrywają tutaj szczególnie ważną rolę.

Regularnie nawilżaj oczy

Możesz używać kropli, które łagodzą suchość i zmęczenie oczu. Podczas pracy przy komputerze warto również nosić okulary ze specjalną powłoką antyrefleksyjną. Dostępne są one zarówno ze szkłami dla krótkowidza, dalekowidza i „zerowe”.

Jak dbać o wzrok dziecka?

Rodzice i nauczyciele odgrywają ważną rolę w kształtowaniu zdrowych nawyków związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych u dzieci i młodzieży. Przede wszystkim wprowadź dziecku ograniczenia dotyczące korzystania z telefonu, komputera, tabletu czy telewizora. Pilnuj, by dziecko nie siedziało za blisko ekranu.

W przypadku starszych dzieci, nastolatków, warto skorzystać z materiałów edukacyjnych dotyczących prawidłowego użytkowania technologii cyfrowych, opisujących negatywne konsekwencje nadmiernego korzystania z nich dla zdrowia wzroku.

Regularne badania okulistyczne

Nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych problemów ze wzrokiem. Profilaktyczne badania pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych problemów ze wzrokiem oraz chorób oczu. Umożliwiają szybsze podjęcie interwencji w przypadku diagnozy problemów ze wzrokiem. Podczas wizyty u okulisty dowiesz się, jak dbać o oczy, jak dbać o wzrok krótkowidza albo jak dbać o wzrok dziecka.

Koniecznie wybierz się do lekarza, gdy zauważysz, że Twoje oko zmieniło kolor, gorzej widzisz, np. pogorszyła się ostrość albo zmniejszyło pole widzenia, widzisz mroczki, plamy, błyski światła, widzisz podwójnie, często odczuwasz ból oczu, masz częste infekcje i stany zapalne.

Powyższe objawy są charakterystyczne nie tylko dla spędzania zbyt długiego czasu przed monitorem, ale także dla wielu innych chorób oczu, które mogą prowadzić do stałego pogorszenia jakości widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Dlatego nie odkładaj wizyty u okulisty! Nowatorskie rozwiązania wykorzystywane przez lekarzy okulistów sprawiają, że badania i dbanie o wzrok nie wiążą się z dyskomfortem.

Nowoczesne urządzenia okulistyczne — jak są wykorzystywane w badaniach wzroku?

Nowoczesne urządzenia okulistyczne odgrywają kluczową rolę nie tylko w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń oczu, ale również w profilaktyce i dbaniu o zdrowie wzroku. Na przykład lampy szczelinowe, urządzenia okulistyczne, po która najpierw sięga lekarz, diagnozując pacjenta, pozwalają na dokładną ocenę struktur oka. Dzięki regulowanemu, wąskiemu i intensywnemu źródłu światła, lekarz może precyzyjnie obserwować przednią część oka, w tym rogówkę i soczewkę. Tym samym lampy szczelinowe umożliwiają bardzo skrupulatną ocenę struktur oka przy różnych powiększeniach oraz ocenić ewentualne uszkodzenia albo zaburzenia w budowie oka.

Tomografia optyczna (SOCT) z kolei umożliwia dokładną analizę struktur oka. Wykorzystuje światło laserowe do uzyskania wysokiej rozdzielczości obrazów warstw oka, co pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian patologicznych, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Perymetry służą do badania pola widzenia. Za pomocą tego urządzenia okulista oceni, czy istnieją jakiekolwiek ubytki w polu widzenia, sugerujące rozwój takich chorób oczu jak jaskra.

Z kolei tonometry służą do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego także doskonale sprawdzają się w diagnostyce jaskry. Specjaliści mają do dyspozycji kilka rodzajów tonometrów. Tonometry bezkontaktowe emitują strumień powietrza do pomiaru ciśnienia, tonometry aplanacyjne delikatnie spłaszczają rogówkę poprzez niewielki nacisk. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest szybki i bezbolesny, a wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może wskazywać na ryzyko jaskry.

Dzięki wykorzystaniu tych nowoczesnych urządzeń okulistycznych w gabinetach lekarskich możliwe jest nie tylko diagnozowanie i leczenie schorzeń oczu, ale także regularne monitorowanie stanu zdrowia wzroku oraz wczesne wykrywanie ewentualnych problemów. W ten sposób, mimo negatywnego wpływu cyfrowych technologii na wzrok, można o niego zadbać i zapewnić sobie dobrą kondycję oczu na długie lata.

55. Zjazd Okulistów Polskich w Lublinie